TOPAS - cestovná kancelária

Vyžiadajte si konkrétnu ponuku zájazdu.

055/62 589 69
0915 956 774
0948 925 293

KOS, KALYMNOS 2017 (let-BTS)

KOS a KALYMNOS - dva ostrovy z gréckeho súostrovia Dodekanesos.

KOS  už niekoľko rokov intenzívne prispieva k neutíchajúcej popularite gréckych ostrovov. Jeho korene siahajú až do staroveku a je nesporné, že o jeho slávu sa v tej dobe zaslúžil i jeden z najvýznamnejších tunajších rodákov - Hippokrates - považovaný za otca medicíny. I keď bol veľkým cestovateľom, najväčšia časť jeho aktivít zostala na Kose, odkiaľ sa ďalej šírila sláva jeho lekárskej školy. Určitým spôsobom láka Hippokrates návštevníkov dodnes - každý, kto zavíta na Kos, zatúži posedieť si v tieni starého platanu, pod ktorým vraj učil svojich žiakov. A každý sa rád bude tváriť, že tomu naozaj verí. Tí, ktorí Kos navštívili, sa zhodnú v tom, že kúzlo ostrova tkvie z veľkej časti v atmosfére rovnomenného hlavného mesta. Jeho vzhľad je ovplyvnený architektúrou všetkých národov, ktoré sa vo vláde nad ostrovom vystriedali, a tak sa dnes môžete túlať antickými náleziskami, posedieť si v nedávno zrenovovanom antickom divadle, navštíviť zachovalý rímsky dom, alebo sa len tak tešiť z pohľadu na štíhle minarety a jemné renesančné stavby. Z mohutnej johanitskej pevnosti, vypínajúcej sa nad prístavom (na skok od námestia s platanom), uvidíte nielen veľkú časť mesta, ale aj kontúry tureckého pobrežia. Mesto Kos ale nie je len história. Nájdete tu zo všetkého trochu. Je jednoducho lákavým koktailom bohatej histórie a živej súčasnosti. Aj tí, ktorí prichádzajú na ostrov len za oddychom, nakoniec podľahnú jeho kúzlu a nechajú sa vtiahnuť do víru života. Navzdory kozmopolitnej atmosfére objavíte na Kose veľa miest, kde si užijete slniečko, nerušené leňošenie a príjemné kúpanie na ukrytých plážach. Za výbežkom Agios Fokas, asi 10 km na západ od hlavného mesta, nájdete Thermae - miesto, kde sa teplá voda horúceho prameňa mieša s morskou vodou a vytvára tak prírodné kúpele.
Ostrov Kos nie je veľký - z hlavného mesta na severe meria na juh iba 42 km a tak deň za dňom môžete preskúmať všetky jeho krásne pláže: od Tingaki cez Kardamenu, Marmari, Mastichari až po Kefalos. Vo vnútrozemí sa ukrýva niekoľko dedín, v ktorých vás ovanú tradičné vône ostrova: Zia, Pyli, Asfendiou alebo Zipari žijú svojim pokojným tempom. V niektorých z nich domáci ponúkajú rôzne druhy korenia, med s orieškami, výšivky a ručne tkané koberce, ktoré sú pekným suvenírom. Preprava po ostrove je veľmi jednoduchá - okrem miestnych autobusov, auta či mopedu môžete využiť bicykel, ktorý je vďaka nenáročnému terénu najobľúbenejším dopravným prostriedkom. A keď sa nasýtite jedného ostrova, okolo sú ďalšie - Kalymnos, Pserimos, Nissyros, Leros, Patmos - ktoré na vás čakajú.
                                                                                                                                               
foto z ostrova >>>


AUTENTICKÉ GRÉCKO, to je ostrov  KALYMNOS , ktorý  si Vás od prvého momentu pripúta svojou originalitou.  „Sfugari i tomari“ – buď ulovíš šongiu alebo zomrieš. S touto myšlienkou sa lovci morských špongií roky potápali, aby zarobili na živobytie. Jediný spôsob ako prežiť na skalnatom ostrove bolo more. V hlbokých vodách sa rozprestiera podmorský svet s historickými pokladmi a vrakmi lodí. Počas pobytu sa presvedčíte, že sa tu príroda nádherne pohrala s pobrežím, vytvorila zelené oázy v tieni drsných skál a ľudia toto všetko obohatili o výtvory vlastných rúk. Napriek malej rozlohe (iba 110 km2) je Kalymnos zo súostrovia Dodekanéz rôznorodý a predovšetkým úplne originálny ostrov. Zatiaľ čo západné pobrežie oplýva romantickými zátokami, plážami, dedinkami, východná časť sa zdá byť pomerne pustá a drsná.O to viac prekvapí, že sa práve tu rozprestiera pomarančové údolie Vathi, známe ako fjord a nazývané zelenou oázou Kalymnosu. Úplne iná scenéria sa ponúka juhozápadne od hlavného mesta - malebný záliv Vlyhadia s ponukou príjemného kúpania a prehliadkou múzea, ktorého poklady nazbierali bratia Valsamidis. Hlavné mesto Pothia pozýva na prechádzky po promenáde s množstvom kaviarní a taverien a tiež do múzea, ktoré ukrýva vzácne nálezy vylovené z mora a dokumentuje históriu potápania na Kalymnose. Z mesta sa ďalej cesta vinie vnútrozemím i pobrežím ostrova a prechádza niekoľkými dedinkami v zelenom údolí, so skvelým kúpaním v pokojnom prostredí, s možnosťou posedieť si v taverne či bare s výhľadom na chrbty skál strmo sa vypínajúce nad morskou hladinou.
Každým rokom sa domáci snažia vytvoriť či postaviť niečo nové, čím sa snažia získať viac a viac návštevníkov - sce tu  funguje letisko, ale zatiaľ prijíma len vnútroštátne linky, dostavali cestu, ktorá spája východnú časť ostrova so severozápadom, v Pothii i v letoviskách rastú nové kafetérie, reštaurácie, bary, v ktorých so srdečnosťou, tak typickou pre Kalymnosanov, otvárajú domáci dvere pre starých známych aj nových dovolenkárov.
Známe letoviská na západnej strane ostrova ako Myrties, Massuri, Melitsahas, Kantuni majú jednoducho tú správnu dovolenkovú vôňu a atmosféru. Turisti sem prichádzajú, aby ich duša pookriala v pokojnej harmónii tohto čarovného kúska zeme.
TRANSFER  Prílet na ostrov Kos, 15 minút transfer do prístavu Mastichari. Plavba trajektom na ostrov Kalymnos (približne 50 minút). Z prístavu Pothia transfer autobusom alebo taxíkom do jednotlivých letovísk, ktoré sú vzdialené 6-8 km.
2006 © TOPAS cestovná kancelária - všetky práva vyhradené | aktualizované: 15.08.2017 o 18:03 | webdesign © bart.sk |