TOPAS - cestovná kancelária

Vyžiadajte si konkrétnu ponuku zájazdu.

055/62 589 69
0915 956 774

CYPRUS - severný a južný 2018 (let-KSC,BTS)

X___pixel_CYPRUS.jpg 

 

 

Ostrov Cyprus
» dva štáty, jedno hlavné mesto (ako jediné na svete je rozdelené na dve časti a v každej vládne totálne iná atmosféra - moderná grécka je konfrontovaná s orientálnou, tureckou) a 2 rôzne časové pásma
» križovatka medzi troma kontinentami (Afriky, Európy a Ázie) a zároveň spojnica kresťanskej a moslimskej a tiež tureckej a gréckej kultúry
» miesto, kde sa z peny zrodila bohyňa lásky Afrodita
» bývala britská kolónia
» ostrov učaroval aj rímskemu vodcovi Marcusovi Antoniusovi, ktorý ho daroval Kleopatre, do ktorej bol beznádejne zamilovaný
» ostrov, kde leto trvá neuveriteľných 8 mesiacov - od apríla do novembra
» tretí najvačší ostrov v Stredozemnom mori

» dejiny tohto ostrova sú skutočne turbulentné. Ostrov ovládali Peržania, Egypťania, Asýrčania, Gréci, Byzantská ríša, bola britskou kolóniou (z toho obdobia pochádza "jazdenie vľavo" na cestách)

» Na severe, ktorému dominuje obyvateľstvo tureckého pôvodu, sa používa predovšetkým turecký jazyk, juh obývaný väčšinovou gréckou komunitou používa svoj materinský jazyk gréčtinu. Na celom ostrove sa vo veľkej miere využíva aj angličtina.

JUH alebo SEVER?
Pláže, more je nádherne aj na severe aj na juhu - tak ako si vybrať?

Dovolenku na juhu ostrova ocenia tí, ktorí majú radi "život" a ktorí radi dovolenkujú mimo hotelového areálu, v uliciach, ktoré im poskytujú rušný nočný život, diskotéky, promenády s kaviarničkami, dostatok nákupných možností. A viete, čo je zaujímavosťou - takou svetovou unikátnosťou? - SILENT DISCO - ide o bary či diskotéky, ktoré v záujme dodržania nočného kľudu a nerušenia okolia vybavia pri vstupe svojich návšetvníkov sluchadlami ... a závaba môže byť až do rána :-)

Dovolenka na severe je určená hlavne pre ľudí, ktorí zrelaxujú hlavne vtedy, keď nemajú žiadne povinnosti, starosti, oslobodzujú sa od starostlivosti, preferujú služby vysokého štandardu a brány hotelového komplexu opúsťajú len pri fakultatívnych výletoch. Tak tu si skutočne prídu na svoje, lebo ich tu čakajú veľkoryso riešené hotelové komplexy s animáciami (aj slovenskými), aquaparkami, prvotriednou starostlivosťou ..... 


JUŽNÝ CYPRUS
Zaujimavosti: Pafos - miesto zaradené do zoznamu UNESCO je plné archeologických, historických pamiatok 
• Aya Napa je synonymom pravého gréckeho života - bary, taverny, tradičné grécke "tanečky", bary, diskotéky
• Protaras - mladé, len 25 ročné letovisko ponúkajúce hotely skôr rodinného charakteru, krásne prírodné scenérie, neďaleký skvelý aquapark ..  A viete ako spoznáte toto mesto? Podľa veterných mlynov, ktoré lemujú jeho okolie.  V centre mestečka je promenáda s reštauráciami, tavernami, barmi.

 

SEVERNÝ CYPRUS

Severná časť Cypru je od roku 1974 vyhlásená za separátny štát - Severocyperská turecká republika, ktorá však nie je medzinárodne uznaná žiadnym iným štátom okrem Turecka. Prevažnú časť z necelých 900 tis. obyvateľov ostrova tvoria cyperskí Gréci (78%) a Turci (18%). Hoci majú tieto dve národnosti veľa spoločného, ide o osobité identity vyplývajúce z konkrétneho náboženstva, jazyka a úzkeho previazania s materskými krajinami a históriou. 
Nielen kilometre krásnych pláží a priezračne čisté vody Stredozemného mora, ale aj oku lahodiace olivové háje, popretkávané eukalyptovníkmi a citrusovníkmi, 32 druhov voľne rastúcich orchideí, miesta, kde sa aj dnes liahnu obrovské korytnačky a cválajú divé somáriky a všadeprítomný zvuk cikád. 
Územie s rozlohou 3 355 km2 ponúka pravú tureckú atmosféru, v kombinácii s kvalitou konkurenčných letovísk z juhu. Ich výhodou je, že tamojšie turistické strediská sa zatiaľ úspešne vyhýbajú prvkom masovosti a negatívam prílišného turistického konzumu. Grécky juh ťaží z turizmu maximum, sever má špecifi ckú prírodnú scenériu, krásne pláže a pamätihodnosti, aké na juhu nenájdete.

ZAUJÍMAVOSTI:
orientom dýchajúca Famagusta so smutným mementom minulosti - mestom duchou Varoshou  Nikozia   Kyrenia (veľmi pekný prístav s kaviarničkami, obchodíkmi a možnosťou lodného výletu)• opátstvo Bellapais (úžasné miesto pochádzajúce z 12. stor poskytujúce nenormálne výhľady na okolie)

 

CYPRUS severný - naše fotky z ciest (hotely, zaujímavosti) ¤ FOTO TU

LETECKY - LETO 2018  

lietadlo.gif
CYPRUS severný (turecký) - Ercan
 - 8, 11, 12, 15  dní - Košice, Bratislava

CYPRUS južný (grécky)  - 8, 11, 12,15  dní - Košice, Bratislava

mapa ostrova_1.jpg

podľa odkazu si vyberte odletové miesto a dĺžku zájazdu, o ktoré za zaujímate a prosíme o chvíľu strpenia, kým sa  stránka skompletizuje a načíta sa 


 2006 © TOPAS cestovná kancelária - všetky práva vyhradené | aktualizované: 14.08.2018 o 18:03 | webdesign © bart.sk |