TOPAS - cestovná kancelária

Vyžiadajte si konkrétnu ponuku zájazdu.

055/62 589 69
0915 956 774

MAROKO (let-KSC,BTS)

KOLAZ_mala.jpg

MAROKO
- naozaj zaujímavá krajina s viacerými zaujímavosťami 
» jedinečná africká krajina. Usporiadaním je to kráľovstvo, ktoré je od Európy oddelené 70 km širokým prieplavom - Gibraltárskym
» Obyvatelia Maroka sú veľmi hrí na svoje kultúrne dedičstvo. Ľudia sú tu priateľskí a srdeční. Pôvodní obyvatelia Maroka sú berberi (tí sa zväčša venujú pastierstvu a žijú v horách), potom tu žijú Arabi. Maroko ma veľmi roznofarebnu minulosť s arabskými, židovskými, africkými, ale aj andalúzskymi a starorímskymi obdobiami, ktoré zanechali svoj vplyv na súčastnosť krajiny
» vlajka Maroka je červená so zelenou päťcípou hviezdou uprostred, ktorá má názov "Šalamúnová pečať". Jej 5 vrcholov má symbolizovať rovnaký počet pilierov islamu a celá predstavuje vzťah medzi Bohom a človekom.
» národným nápojom je zelený čaj s lístkami mäty a ktorý ma veľmi zaujímavý názov "berberská whiskey" 
» smútočnou farbou v Maroku je biela. Žena, ktorej zomrie muž, nosí 40 dní po jeho smrti túro farbu na znak hlbokého smútku
» ak by Vás v Maroku pozval nejaký miestny na návštevu a ponúkne Vám k jedlu nejaké mäso, nikdy neodmietajte - lebo obmietnutie znamená hrubú urážku. 
» a viete, že v Maroku je lyžiarske stredisko?Leží v nadmorskej výške 2600 - 3200 a má: 20 zjazdoviek, 1 sedačkovú lanovku a 6 vlekov a samozrejme sú v ňom aj hotely - ide o stredisko Oukaimeden, ktoré počas leta navštevujú horolezcovia a hroskí cyklisti.

kuchyňa: Kuchyňa v Maroku je plná korenia, zeleniny. Berberi väčšinou ponúkajú jedlá pripravované z pšenice, jačmeňa, krupice, prípadne obyčajnej chlebovej placky. K týmto jedlám sa pridáva dusené, alebo pečené mäso, väčšinou z baraniny, ale na požiadanie vám pripravia aj hovädzinu. Za predkrm v marockej kuchyni je považovaná harira (polievka, ktorá je zahustená ryžou), prípadne briouats (plnené taštičky z lístkového cesta). Hlavným jedlom, s ktorým sa stretnete v rôznych obmenách je tažin. Tažin tvoria rôzne druhy zeleniny, ktorá je dusená spoločne s kuracím alebo jahňacím mäsom. Celý tento substrát je pripravovaný niekoľko hodín v špeciálnej hlinenej nádobe. Za národné jedlo môžeme považovať Kuskus. Vyrába sa nad parou s použitím pšeničnej krupice. Servíruje sa s kurčaťom, jahňacinou alebo teľacinou a k tomu samozrejme ako príloha zelenina, podľa ročného obdobia. Výber zeleniny a ovocia je v Maroku naozaj pestrý. Ceny sú pre turistov prijateľné, dokonca až nízke. 

Saidia je pobrežné letovisko, ktoré si svoju obľúbenosť vybudovalo a otestovalo najmä u domácich turistov. Majetnejší Maročania totiž v centre vlastnia viacero domov. Medzi majiteľmi luxusných víl a domov v radovej zástavbe by sme našli aj viacero Európanov, ktorý sa do tejto oblasti zamilovali. Viac na západ sa zástavba stráca, pri veľkej križovatke začína turistická časť s vybudovanou promenádou. K nej sa neskôr napájajú dva hotely, pričom pár ďalších je v plánovanej výstavbe. Od pláže ich oddeľuje len promenáda a široká piesková plocha. Niekde tu začína turistická časť Saidie, do ktorej nepochybne zavíta každý jeden turista prichádzajúci z Európy. Zvláštnosťou Saidie je, že v ponuke cestovných kancelárií sú len tri, maximálne štyri hotely. Všetky však kategórie 5 hviezdičiek, s výbornými službami a zároveň patria do medzinárodne uznávaných hotelových sietí. Aj napriek výhradne 5 hviezdičkovým hotelom sú však ceny prijateľné. Letovisko Saidia je zásadne iné, než iné oblasti v Maroku. Jemný piesok tvoriaci pláž aj dno pobrežia obmývaného Stredozemným morom pri miestnych hoteloch tak tvorí vhodné podmienky aj pre rodiny s deťmi.

Fez 355 km od Saidie
K najväčším lákadlám patrí stredoveká medina Fés el-Báli. Jej 9000 uličiek pôsobí ako dokonalý labyrint, ktorý skrýva množstvo zaujímavých vecí. Práve tu sa totiž môže človek stretnúť s už skoro zabudnutým remeslom ručného farbenia kože.
Všade naokolo sú keramické dielne. Na tomto mieste sa rodí známa fezská keramika.
Neďaleko starého mesta stojí krásne zdobený kráľovský palác Palais Royal (kráľovský palác). Zdobí ho množstvo farebných ornamentov. Zlaté dvere sú zdobené zlatými kľučkami.

ROK 2018 - LETECKY     na 8 -  15 dní z Košíc, Bratislavy do SAIDIE 
2006 © TOPAS cestovná kancelária - všetky práva vyhradené | aktualizované: 14.08.2018 o 18:03 | webdesign © bart.sk |