TOPAS - cestovná kancelária

Vyžiadajte si konkrétnu ponuku zájazdu.

055/62 589 69
0915 956 774

OMAN 2018 - Salalah (let BTS)

X___pixel_OMAN.jpg 

Popis

Omán, púštna krajina, ktorá sa rozprestiera na juhovýchodnom cípe Arabského polostrova bola kedysi námornou mocnosťou. Dnes je novo rozvíjajúcou sa turistickou destináciou charakteristickou tropickým podnebím, nádhernými plážami s jemným bielym pieskom a luxusnými rezortmi. Sultanát opradený historickými mýtusmi je vďaka životnému štýlu a bezpečnosti v krajine označovaný za Švajčiarsko Stredného východu. Je miestom, kde sa snúbi moderná architektúra s arabskou históriou. 

Mesto Salalah je druhým najvýznamnejším mestom Ománu a najdôležitejším mestom južnej časti sultanátu. Pre oblasť Salalah je charakteristické príjemné počasie, panenské pláže, ale aj nádherné prírodné scenérie horských masívov. Mesto je ideálnym východiskovým bodom na výlety do okolitých archeologicky významných lokalít. V Salalah sa nachádza mešita sultána Quabosa s nádherným parkom, ktorá patrí k hlavným turistickým lákadlám. Ománske pobrežie je domovom delfínov a veľrýb, ktoré je možné pozorovať počas fascinujúceho fakultatívneho výletu. Oblasť je preslávená plantážami banánovníkov, kokosovými palmami, papájou a typickou vôňou kadidla ako aj z neho vyrobených produktov. Presvedčte sa, že Salalah sa právom hrdí prívlastkom Karibik Orientu.

Poloha

Ománsky sultanát je arabský štát v juhozápadnej Ázii. Nachádza sa v juhovýchodnej časti Arabského polostrova pri pobreží Arabského mora a Ománskeho zálivu. Rozlohou patrí k najväčším krajinám Arabského polostrova. Susednými štátmi Ománu sú na severe Spojené arabské emiráty, na juhozápade Jemen a na západe Saudská Arábia.

Klíma

Krajina sa nachádza v oblasti 2 klimatických pásiem. Sever a vnútrozemie charakterizuje stredozemné podnebie a v južnej časti sultanátu panuje tropické podnebie. Júl až začiatok septembra je obdobím monzúnov, práve v tomto období sa Stredný východ sťahuje do južnej časti Ománu, oblasti Dhofar (Salalah), lebo príroda je počas jemných dažďov svieža a plná zelene a ovzdušie dosahuje príjemné teploty.

Príroda

Príroda je v Ománe rozmanitá. Krajinu pokrývajú púšte i divoké horské štíty - po pobreží Ománskeho zálivu sa tiahne pohorie Al-Hajar. Väčšinu územia pokrýva púštna rovinná nížina. Pre milovníkov prírody bude určite lákavejšia južná časť Ománu v okolí mesta Salalah. Obdobie monzúnov v letných mesiacoch dodáva krajine svieži charakter s nádhernou zeleňou a bohatou vegetáciou. V celom sultanáte sa nachádza množstvo prírodných rezervácií, v ktorých žijú rozmanité druhy chránených živočíchov a rastlín.

História

Na území dnešného Ománu sa v priebehu histórie vystriedalo veľa kultúr a ríší. Prvotné osídlenie územia sa datuje do obdobia 4 tisíc pred naším letopočtom. Medzníkom v histórii bola Mahanská ríša, jej existencia bola založená na obchodovaní s meďou, drevom a korením. Obchodovalo sa najmä so Sumerskou ríšou. Ďalšími významnými obchodovateľnými komoditami sa v 1 st. n.l. stali kadidlo a myrha. Arabský polostrov sa definitívne dostal pod nadvládu moslimov v bitke u Dibby v roku 635 a v 8. storočí vznikol prvý samostatný štát Omán. V 16. a 17. storočí sa dostáva územie pod kontrolu Portugalska a stopy portugalskej kultúry sú v Ománe badateľné aj dnes. Po odchode Portugalcov sa Omán stáva námornou veľmocou s dŕžavami na východoafrickom pobreží. Od konca 18. storočia až do polovice sedemdesiatych rokov 20. storočia bola krajina pod vplyvom Britov. Nezávislosť Omán získal v roku 1971.

Kuchyňa

Tradičná ománska kuchyňa je veľmi jednoduchá - je výborne dochutená miestnymi koreninami. Najviac pokrmov je pripravovaných z jahňacieho, kozieho a ťavieho mäsa. Najčastejšími prílohami k hlavnému jedlu sú chlebové placky (rukhal), ďatle a ryža. Vďaka rybolovu sa často konzumujú aj plody mora a čerstvé ryby. Lokálnou špecialitou sú pokrmy z tuniaka. Vyhľadávaným miestnym nápojom je laban, cmar so slanou chuťou ako i rôzne jogurtové nápoje ochutené kardamonom a pistáciovými orechmi.

VÝLETY

Pláž Jebel

Jeden z pozemských rajov, Ayn Sahalnoot, ponúka neopakovateľnú scenériu nádhernej prírody, exotického vtáctva a bujnej vegetácie. Počas cesty navštívite tradičnú dedinku Jebel Ali, hrobku proroka Hioba a uvidíte fascinujúce pláže Indického oceánu Mughsail a Fazayah so zlatistým pieskom.

Pozorovanie delfínov

Počas dvojhodinovej plavby budete mať jedinečnú možnosť pozorovať delfíny v ich prirodzenom prostredí. Pobrežie Ománu je celoročne domovom viac ako 21 rôznych druhov veľrýb a delfínov. V prípade priaznivých okolností budete mať možnosť si s týmito fascinujúcimi tvormi i zaplávať.

Púštna noc

Výlet do púšte Hashman v popoludňajších hodinách, počas ktorého zažijete romantický západ slnka, užijete si barbecue s tradičnými grilovanými špecialitami a vychutnáte si nádhernú večernú oblohu. Po raňajkách navštívite stratené mesto Ubar a naskytne sa Vám unikátny pohľad na stromy s kadidlom v oblasti Wadi Dawka, ktorá patrí do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

To najlepšie zo Salalah

Poldenný výlet s návštevou múzea kadidla s expozíciou histórie sultanátu, námorného obchodu a staviteľstva lodí. Na ceste do starej časti mesta Salalah - Haffah, sa občerstvíte sviežou kokosovou šťavou a čerstvým ovocím, nasleduje zastávka na fotografovanie Mešity Sultána Quabosa a sídla sultána - Paláca Al Husn. Prehliadka sa zavŕši v obľúbenom bazáre Haffah Souk s množstvom pestrofarebných kobercov, tradičných výrobkov, suvenírov a nezabudnuteľnou vôňou kadidla.

Veľkolepý Dubaj

Celodenný letecký výlet do Dubaja s individuálnym programom - možnosť nákupov v jednom z prestížnych obchodných centier a prehliadka modernej metropoly. Program je možné zabezpečiť podľa požiadaviek klienta aj s ubytovaním na 1 noc.

-->


2006 © TOPAS cestovná kancelária - všetky práva vyhradené | aktualizované: 14.08.2018 o 18:03 | webdesign © bart.sk |