TOPAS - cestovná kancelária

Vyžiadajte si konkrétnu ponuku zájazdu.

055/62 589 69
0915 956 774

Taliansko - SARDINIA 2018 (let-KSC,BTS, auto)

kolaz_1.jpg

Sardínia – smaragdový ostrov

 - ak by sme veľmi stručne chceli charakterizovať tento čarovný ostrov s prekrásnym azúrovým morom, bizarných žulových skalísk, tisícročných prehistorických stavieb, saracénskych pirátov, ostrov s panenskou prírodou, nádhernými piesočnatými plážami a vzrušujúco členitým pobrežím, použili by sme tieto prívlastky:
- zabudnutý raj Stredomoria

- stážca vôd medzi Európou a Afrikou, keďže sa nachádza takmer v rovnakej vzdialenosti od talianskeho pobrežia a severnej Afriky.
- ostrov dvoch morí - keďže jeho východné pobrežie omýva Tyrhenské more a západné pobrežie Stredozemné
- ostrov korku a vína , keďže tvoria podstatnú časť vývozného artiklu turistov
- ostrov piatich farieb, kde ružová symbolizuje plameniaky, divé ruže a silu tunajších žien, zelená zase lesy, žltá slnko, modrá more a poslednou farbou je strieborná, symbolizujúca historické mesto Nora. Tento ešte nie veľmi objavený dovolenkový raj je z juhu obmývaný Stredozemným morom, z východu Sardínskym a zo západu Tyrhénskym morom.
- ostrov 4 provincií, Nuoro, Oristano, Sassari a Cagliari, ktoré sú zastúpené aj na 4 častiach vlajky spolu s vyobrazenou hlavou saracénskeho piráta. Práve piráti sa chceli Sardínie zmocniť, ale nadlho sa im to nikdy nepodarilo
- ostrov koní  na ostrove aj dnes nájdete stáda divokých koní, žijúcich voľne v prírode
- ostrov vôni  pri návšteve Sardínie vás zasiahne omamná vôňa citrusových hájov, exotických kvetov v kombinácii s magickým morom a romantickými plážami, ktorých čaro vás úplne dostane!
- magická krajina s tradíciami,  s históriou, s vlastnou tvárou, jazykom a kultúrou, nádherná zem s prívlastkom smaragdový ostrov. Na ostrove sa dodržiavajú zvyky a tradície a prejavuje sa to v obliekaní, či v usporadúvaní rôznych folklórnych slávností, obednú siestu nevynímajúc. Na ostrove je 3000 vyhliadkových obranných veží, staré mestá Rimanov a Púnov, kde boli kedysi amfiteátre a kúpele. Putovnie po týchto pamiatkach je príjemných oddychom pre nejedného milovníka histórie a nepochybne aj architektúry.
Fascinujúce strmé útesy, nekonečne dlhé pláže svietiace bielym pieskom a čarokrásne azúrové more s nedotknutou prírodou vám úplne vyrazia dych. Na jej pobreží nájdete kus Azúrového pobrežia, Karibiku či ďalekého Tichomoria, pláže sa dajú bez rozpakov prirovnať k plážam v Thajsku, Karibiku, Kanároch, či na Tahity. Piesok tu hraje všetkými farbami - je biely, červený, šedý, žltý, strieborný ..kde nezabudnuteľný kolorit dotvárajú malé biele dedinky a mestečká, akoby učupené na tých najneuveriteľnejších miestach strmých svahov... a voda je tak neskutočne priezračná a hraje toľkými odtieňmi modrej, tyrkysovej, azúrovej ....že to ani fotoaparát nezachytí.
Aký suvenír si donesiete zo Sardinie?
medzi typické sardínske suveníry patria výrobky z korku (napr. korkom obalené fľaše s vínom), pletené košíky z listov nízkych paliem, imitácia drobných bronzových sošiek nuragskej kultúry (tzv. bronzetti), výrobky z ovčej vlny, koberce, tradičné vyšívky, šperky z červených korálov, ktoré sa tu ťažia alebo víno a vinné destiláty (grapa).
Z vynikajúcich vín treba ochutnať zlatožlté Malvasia delCampidano, intenzivnej vône po horkých mandliach a Vernaccia trochu horkej chuti, svetlé slamovožlté Nuragus, rubínovočervené Cannonau a Monica di Sardegna, alebo červené Anghelu Ruju, blížiace sa k sladkému lekéru, ktoré dozrieva 10 r. v storočných dubových suchoch. Likérovou špecialitou je Mirto, ale najobľúbenejším suvenírom je grapa Filu e Ferru (železný drôt) - v minulosti fľaše zakopávali pred vyberačmi daní do zeme, a aby ich neskôr našli, uviazali o kolo hrdla drôt, ktorý trčal na povrch.
Aká je sardínska kuchyňa?
môže sa popýšiť napr. rezmi šunky z divých kancov, chutnými rybami, zverinou a pečenými prasiatkami. Carta dda Misica je biely bezkvasnicový chlieb sardínskych pastierov, pečený v tenkých plátkoch (ako papier). Carne a Carrargiu sú jednoducho na otvorenom ohni opekané veľké kusy môsa z teliat, diviny, kôz a oviec. Porceddu je zas pečené prasiatko medzi rozpálenými kameňmi, prikryté hlinou, s mnohými koreninami (napr. myrta).

sard_map.jpg

Sever a juh, alebo dve tváre jedného ostrova
SEVER

OLBIA
– Prechádza ním väčšina cestujúcich, ktorí smerujú na Sardíniu, najmä na turistami obľúbené severné pobrežie s nádhernými plážami. Zaujímavosti: Bazilika San Simplicio – románsky kostol z prelomu 11. a 12. stor., Su Monte de s'Abe (Cabu Abbas) – nuragský komplex z r 1800 - 1600 pred Kr. so skalnou hrobkou Tomba dei Giganti (nálezy uchováva tunajšie Museo Archeologico Nazionale). Okolie mesta je veľmi členité s množstvom zátok a ostrovčekov, s možnosťou kúpania – na juhu letovisko San Teodoro (je to mestečko mladých a býva tu pomerne dosť turistov, ale na pláži s veľmi jemným pieskom nie je žiaden problém s voľným miestom, keďže pláže sú dlhé. Takou zaujímavoťou sú plameniaci voľne žijúce na pláži, od Olbie je vziadelné cca 20 km) , východne ostrov Isola Tavolara a Lido di Pittulongu, severne stredisko Porto Rotondo (má nádhernú pláž) známe jachtárskym prístavom a nočnými klubmi. Kúsok južne od Olbie je Capo Coda Cavallo - nádherná  pláž, ktorá je síce úžka, ale voda je úžasné čistá a pokojná.
VALLE DELL´ERICA Bola prvou prázdninovou dedinou na Sardínii (1958), v 60. rokoch sa stala jedným z najexkluzívnejších miest, ktoré radi navštevovali aj králi a princezné.
Transfer z letiska v Olbii trvá približne 1 hodinu.
BUDONI  na východnom pobreží Sardínie, je súčasťou provincie Nuoro. V Budoni môžete obdivovať krásne pláže Cala de Budoni, Tanaunella, Sant‘anna, Ottiolu, Porto Ainuet. Transfer z letiska v Olbii trvá 30 minút.

PALAU je jedným z najkrajších prímorských miest na pobreží Costa Smeralda. Z prístavu Palau vychádzajú trajekty na Korziku a súostrovie La Maddalena. V jeho okolií sa nachádza veľa zálivov, romantických zátok, nedotknutých pláží a malých skalanatých ostrovov vynárajúcich sa z krištáľovo čistého mora bohatého na podmorský život. Transfer z letiska v Olbii trvá 20 minút.

COSTA SMERALDA (Smaragdové pobrežie) – 15 km severne od Olbie začína kúzelne rozoklané pobrežie, známe nádhernými plážami s jemným pieskom, bizarnými žulovými skaliskami a tyrkysovo sfarbeným morom, ktoré patrí so svojimi hotelmi, penziónmi a prepychovými vilami v štýle tradičnej ostrovnej architektúry, medzi najluxusnejšie letoviská v Stredomorí. PORTO CERVO – najvýznamnejšie stredisko Costa Smeralda s luxusnými reštauráciami, butikmi, nočnými klubmi, prepychovými hotelmi a jedným z najväčších jachtárskych prístavov v Stredomorí. V malom Kostole Stella Maris, postavenom v nuragskej architektúre, je slávny obraz Mater Dolorosa od El Greca. (transfér z letiska v Olbii trvá cca 30 min.). Asi 3 km na sz. sa v zátoke nachádza menšie stredisko Liscia di Vacca, a o ďalších 4 km je osada BAIA SARDINIA – úchvatné dovolenkové miesto s 200 m dlhou piesčitou plážou, mnohými reštauráciami, barmi, nočnými klubmi (je tu jeden z top diskoklubov v Európe "Ritual" aj golfové ihrisko Pevero Golf Club a aqaparkom (www.aquadream.it) (transfér z letiska v Olbii trvá cca 30 min.) Arzachena – mesto, 24 km na sever od Olbie, v jeho okolí sú významné pamiatky z ranej histórie, najmä typické kruhové kamenné hroby tzv. arzachenskej kultúry (4. - 3. tisícročie pred Kr.), napr. nekropola Li Muri. Neďaleko tróni na kopci impozantný obrí hrob (tomba di gigante) s názvom Tomba di Li Lolghi z nuragskej doby (okolo 1500 pred Kr.), iný obrí hrob Tomba di Coddu 'Ecchjú a Nuraghe Malchittu.
CALA GONONE Mestečko na východnom pobreží Sardínie, v zálive Golfo di Orosei, je súčasťou národného parku Gennargentu. Pláže s hrubším ružovkastým pieskom a priezračné more sú považované za jedny z najkrajších v celom Stredomorí.  Medzi najznámejšie pláže patria napr. Cala Luna, Cala Sisine, Cala Briola, Cala Mariola, Cala dei Gabbiano. V samotnom Cala Gonone sú k dispozícii obchody, reštaurácie, bary a ďalšie zázemie pre turistov, vrátane rôznych vodných športov. 
Transfer z letiska v Olbii: cca 1 hod.

Tip na výlet:
SANTA TERESA GALLURA - malebné mestečko so sieťou pravouhlých ulíc a známe letovisko s množstvom obchodíkov, kaviarní, reštaurácií a barov. Z tohto mestečka niekoľkokrát za deň vypláva trajekt do Bonifáca na Korzike, je to len 12 km (cena lístka cca 40-50 EUR), na Capo Testa (je to mys cca 4,5 km západne) si určite nenechajte újsť fantastické skaly bizardných tvarov eróziou vymodelovaných ružových skalísk a s krásnymi piesčitými plážami.  Tiež  je zaujímavá medvedia skala Capo d´Orso.

   
OROSEI - bývalá pirátska dedinka vo vnútrozemí, kde si obyvatelia zachovali rebelskú dušu a svoje názory dávajú najavo nástennými maľbami po ich príbytkoch. Témy sú rôzne - od kolonizácie Afriky až po irackú vojnu.
              
TINNURA - na západnom pobreží, tiež Vás tu prekvapia puličné maľby zvané "murales" s motívmi každodenného života Sardinčanov, ale nechábajú ani motívy náboženské či politické.

 

ISLA MADDALENA - z Palau sa trajektom dá dostať na ostrov Isla Maddalena (plavba trvá cca pol hodinu a cena je cca 25 - 30 EUR - cena je včítane obedu na palube), odkiaľ nemôžete odísť bez fotografie s Garibaldim (tento slávny bojovník za slobodu tu žil 1856 - 1882 a hrob má pri svojom dome, ktoré je dnes jeho múzeom) a pochutnaním sa na ich miestnej zmrzline a pizze. Ostrov je súčasťou súostrovia Arcipalego della Maddalena.

     
PLAVBA NA ČLNE - v Cala Gonnene sa dá prenajať motorový čln až pre 6 osôb a v kľude si oboplávať pobrežie a kochať sa nádhernými skalami, jaskyňami ..... zapožičanie člna aj s naftou na čas 10,00 - 17,00 hod. vychádza cca 180 EUR. Nie je treba na to žiadne oprávnenie. Inštuktor Vás zaškolí a môžete vyraziť ...
     
SINTINNO - ďalšia nádherná pláž, ktorá stojí za 1-dňové kúpanie
 

 

JUH
CARDEDU Oblasť Cardedu je jednou z najtraktívnejších častí na juhovýchode Sardínie s viacerými nádhernými pieskovými plážami a zelenými vrchmi v pozadí. Najkrajšie z pláží sú napríklad Coccorocci, Sos Flores, Cea a najmä Lido di Orri. Pobrežie okolo Cardedu je ideálnym miestom nielen pre pokojnú rodinnú dovolenku, ale aj pre surfistov či nadšencov potápania a šnorchlovania. Jej podmorský svet je rovnako ako celá Sardínia veľmi rozmanitý a plný prekvapení.
Transfer z letiska v Cagliari: cca 1 hod.
CAGLIARI na juhu ostrova, uprostred Zálivu anjelov (Golfo degli Angeli) sa nachádza toto starobylé mestečko s pamiatkami z rýmskej epochy. Práve toto mestečko uvidia ako prvé tí, čo sa rozhodnú pre návštevu južnej Sardínie a práve tu okrem tradičných azúrových a tyrkysových vôd, závanom dávnej minulosti, či romantických uličiek nájdete v okolí aj preslávenú faunu Sardínie - ružové plameniaky, žeriavy, vzácne kormorány a v neposlednom rade impozantné hory.  Celkovo moderná metropola spájajúca v sebe dva protiklady - novodobú eleganciu a stredoveký pôvab, najmä v starom meste.
Západné od Cagliari sa nachádza mestečko Pula - najstaršie mesto celej Sardínie, bolo bývalým hlavným mestom ostrova. V blízkosti Puly sa nachádza polostrov Capo di Pula, na ktorom sa rozkladá archeologická zóna Nora. Súčasťou výletu je prehliadka zachovalej rímskej časti, najmä kúpeľov a divadla.
VILLASIMIUS  začalo písať svoju históriu už v roku 1812, čo dodnes dokumentujú aj zvyšky opevnení a veží v jej okolí. Založili ho ešte Púni a je situované na juhovýchode Sardínie, 54 kilometrov od hlavného mesta Cagliari. Je to staré rybárske mesto, ktoré sa počas niekoľkých desaťročí prepracovalo na vyhľadávané turistické stredisko. Jeho vidiecke okolie ešte dopĺňajú krásne pohoria, ostrovy a more. Práve niektoré z najobľúbenejších pláží Sardínie sa nachádzajú v blízkosti pobrežného mestečka Villasimius. Jednou z nich je napríklad Spiaggia di Porto Giunco s krištáľovočistou vodou a bielym pieskom. Dobrým miestom na kúpanie je tiež zátoka Cala Pira len kúsok od cesty na Costa Rei oproti ostrovu Serpentara. Inými plážami s tyrkysovo sfarbeným morom sú ešte Riso, Cala Caterina. Okrem toho sa tu nachádza veľký prístav pre jachty s pekným výhľadom na pobrežie, hostia si tu prídu na svoje koktejlových baroch v strede mesta, v obchodoch, v kluboch na diskotékach, keďže je tu rušný nočný život. Okrem iného má Villasimius aj významné medzinárodné centrum experimentálneho umenia, z pamiatok tu návštevníci nájdu aragonské veže, rímske pohrebiská, archeologické múzeum s oddeleniami mora či vrakov lodí. Jedinečným je sviatok Madony del Naufrago, ktorý predstavuje oslavu vzniku tohto miesta a koná sa vždy druhú nedeľu v júli. Soška Panny Márie sa vtedy vkladá na morské dno ako pamiatka na stroskotaných námorníkov.

Tip na výlet

BARUMINI Miesto, ktoré by si žiaden návštevník ostrova nemal nechať ujsť. Barumini je najväčším a najvýraznejším komplexom nuraghov, ktoré sú považované za symbol Sardínie. Nuraghy sú kruhové veže postavené z balvanov tmavého čadiča, pričom dodnes existujú dohady o ich pôvode. Boli postavené 1500 rokov pred n.l. a dnes je Barumini vyhľadávanou archeologickou lokalitou a v roku 1997 bola zapísaná na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO
. 
COSTA REI - pláž SARDÍNIA NIE JE LEN O TOM BYŤ NA JEDNOM MIESTE, SARDINIU JE TREBA PRESKÚMAŤ, len na jej preskúmanie autom je potrebný čas, lbo zo severu na juh je to cca 450 km a vďaka hornatejším podmienkam sú tam cesty asi 2 x dlhšie. PONÚKAME VÁM JEDINEČNÚ MOŽNOSŤ -  počas jednej dovolenky spoznať obe tváre ostrova - týždeň na severe a týždeň na juhu. Ceny takýchto pobytov však  ponúkneme len na základe vážneho záujmu, nakoľko medzi severom a juhom je potrebné využiť miestny prelet a jeho cena sa riadi aktuálnou cenou letenky. známa svojou krištáľovo čistou vodou, zlatým pieskom a dlhými plážami. Je tu prírodná rezervácia s vzácnymi druhmi vtákov. Pláž skrášľujú krásne píniové háje, je tu rímske schodisko vedúce k moru, podivné a úžasné skalné útvary.
 

 

lietadlo.gifLETECKY   na 8 a 15 dní z Košíc, Bratislavy, 
                    na 11 a 12  dní z Bratislavy

SARDINIA (letisko Olbie - sever ostrova, ponúkame strediská:  Budoni, San Teodoro, Baia Sardinia, Cannigione di Arzachena, Pittulongu, Orosei, Palau, Cala Ginepro, Cala Gonone, St. Teresa Gallura ) Bratislava,  Košice

SARDINIA (letisko Cagliari - juh ostrova, ponúkame strediská:  Cardedu,   Marina di Capitana, Villasimius, Valle dell´Erica, Cannigione, Cala di Lepre,  Isola Rossa, Capo d´Orso, Arcoborea, Pula )  Bratislava
2006 © TOPAS cestovná kancelária - všetky práva vyhradené | aktualizované: 14.08.2018 o 18:03 | webdesign © bart.sk |