TOPAS - cestovná kancelária

Vyžiadajte si konkrétnu ponuku zájazdu.

055/62 589 69
0915 956 774

Kos

Ostrov   KOS

Čo by ste mali vedieť pred rozhodnutím sa stráviť svoju dovolenku na tomto ostrove?
 od Rhodosu ho deli len 2 – hodinová plavba trajektom a od Tureckého Bodrumu len 5 km po mori (40 min trajektom). Spolu s Rhodosom a ďalšími 12 ostrovmi tvoria Dodekaneské  súostrovie, v ktorom je Kos 2. Najväčším ostrovom. Omývajú ho vody  Egejskeho mora
• traduje sa, že ostrov bol pomenovaný podľa kozy , nakoľko tvar ostrova pripomína kozu a

Ostrov  výstižne charakterizujú nasledovné slová :
» pravé Grécko so všetkým gréckym
» rodisko Hippokrata, ktorý bol zástupcom slávnej lekárskej školy a ktorý je považovaný za otca medicíny
» ostrov, kde sa história stretáva s moderným a kozmopolitným životom – na ostrove je mnoho historických pamiatok z čias antickej Karie s bohatými archeologickými vykopávkami a o ostrove sa hovorí ako o jednej veľkej “pamiatke”
» ostrov romantických zákutí, pekných dediniek a vzrušujúci nočný život, najmä v hlavnom meste Kos


¤
  ostrov nie je veľký (na dĺžku cca 55 km a šírku 10 km) a tak nie je problém ostrov počas dovolenky “prebádať” . Veľké množstvo požičovní bicyklov, štvorkoliek, motoriek a aút je svedectvom, že turisti s veľkou obľubou navštevujú romantické pláže, ktorých je tu naozaj neúrekom.
¤ ostrov má termálny prameň Empros Thermes, ktorý lieči kožné ochorenia, tiež ochorenia žíl, očí a dýchacích ciest, termálny prameň vyviera do mora a teplota vôd v tejto oblasti dosahuju okolo 50°C. 

KOS TOWN
- nájdete tu architektonické závany všetkých národov, ktoré mali moc nad ostrovom – rímska, byzantské či osmánska vláda.  Počiatky siahajú až do 4. storočia pnl, a tak: antické náleziská sú takmer všede, z ničoho nič pri prechádzke mestom naďabíte na renesačné stavby, Rímsky dom (v súčastnosti je v ňom archeologické museum)  a minarety.
Dominantou prístavu je Hrad rytierov rádu sv. Jána  (zo 14. stor. – vstupné je 3 €) s architektonickými pozostatkami z antickej doby.
Centrum mesta je neďaleko platanu, o ktorom sa hovorí, že pod nim prednášal svojim študentom Hippokrates (aj keď vedecky dokázané je, že platan je o niekoľko storočí mladší ako Hippokrates). Len o kúsok ďalej je staroveká tržnica Agora z 3.-4. stor. pnl a na počudovanie  hneď vedľa Agory stojí mešite z 18. stor nl.
No a samozrejme tu nechýbajú tavern, kaviarničky, obchodíky so všakovatým tovarom, ale aj nočné kluby a diskotéky.
A ak sa bude blížiť čas obedu, určite Vám odporúčame uličku taverien, ktorá lemuje archeologické museum – antickú agoru s vykopávkami ruin starovekého mesta zo 4 stor pnl  a tak pri obede budete mať úžasné výhľady na rôzne antické stĺpy, byzanské ruiny stavieb……a Heraklionov chrám
A ešte perlička: keď archeológovia objavili krásnu stavbu, považovali ju práve pre jej krásu za svätyňu nýmf ale účel budovy bol podstatne prozaickejši – boli to verejné toalety. Uprostred budovy sa nachádzal dvor s mozaikami a studňou, dookola boli stĺpy a výklenky na sochy – ak budete toto miesto hľadať, pýtajte san a Nyphaeum.
a pamätajte si: nech v meste zamierite kamkoľvek, všade narazíte na minulosť

 Kde na výlet? 
» dedinke Plaka – blízko Antimachie určite uvidite voľne žijúce pávy.
» dedinka Zia – nachádza sa pod vrchom Dikaios a ponúka nezabudnuteľný západ slnka. Nachádza sa tu viacero obchodíkov, v ktorých miestni obyvatelia predávajú koreniny, sladkosti, suveníry, ručne tkané koberčeky a vyšívané dečky. 
» termálny prameň Empros Thermes (12 km juhovýchodne od mesta Kos leží pod pohorím Dikeós)
» mesto Kos
» slané jazero s plameniakmi, ktoré sa nachádza medzi Tigaki a Marmari
» Asklepion - V helenistickom období slúžil Asklepion ako kultúrny stánok. V minulosti sa využíval i ako nemocnica. Prichádzali k nemu chorí, ktorí sa tam liečili. Za vlády Rimanov bolo však liečenie v Asklepione zrušené.
» turecký Bodrum – trajektom 4 km vzdialenosť medzi Kosom a Boddrumom prekonáte za cca 30 min. Ale nezabudnite, že potrebujete mať cestovný pas.

 Kde na dovolenku? 
Východ ostrova – 
Psalidi (kamenisté pláže s čistou vodou)  a Lambi (pieskové pláže) sú predmestiami mesta Kos.  
Severné pobrežie 
so strediskami: Marmari (cca 10 km od hl. mesta, kľudné a relaxačné letovisko, dlhé pláže sú z bieleho piesku), Tigaki (živé stredisko, dlhá piesčitá pláž a veľmi pozvoľný vstup do mora) a Mastichari (cca 20 km od hl., kľudné letovisko s bielym pudrovitým pieskom na dlhej pláži)   Južné pobrežie Kardamena (bohatý nočný život, takmer 4 km dlhá pláž s jemným zlatožltým pieskom, a niekoľko km za Kardamenou je aquapark)
Juhozápadné pobrežie  Kefalos  (vhodný na kľudnú a ničim nerušenú dovolenku a k nej ponúka až 3 pekné piesočnaté pláže) .


Navštívili sme pre Vás tieto hotely, ktorých fotografie si môžete pozrieť tu:

1) KARDAMENA - od letiska: 6 km (bohatý nočný život, takmer 4 km dlhá pláž s jemným zlatožltým pieskom, a niekoľko km za Kardamenou je aquapark)
¤  Sovereign Beach 4*  TU   hotel s AI, cca 20 min. peši od centra, hotel vhodný pre rodiny s deťmi
¤  Mitsis Blue Domes 5*  TU   ODPORÚČAME !  hotel s UAI, architektonicky krásny a vynikajúce služby,  cca 6 km od centra, na pláži aj male kamienky a trošku prudší vstup do mora

2) MARMARI    od letiska: 11 km ( kľudné a relaxačné letovisko, dlhé pláže sú z bieleho piesku)
¤  Grecotel Royal Park 5* TU   ODPORÚČAME ! vynikajúca strava, kvalitné služby pekná pláž, častejšie vlny

3)  PSALIDY   - od letiska : 28 km  (predmestie KOS-TOWN, kamenisté pláže s čistou vodou) 
¤  Grecotel Kos Imperial Thalasso 5*  TU   ODPORÚČAME !  kvalitný resort

4)  MASTICHARI   - od letiska : 7 km  (kľudné letovisko s bielym pudrovitým pieskom na dlhej pláži)
¤  Euro Village Achilleas 4*  TU   vhodný pre menej náročných, more zvykne byť s vlnami


nenechajte si újsť:         ¤  KOS TOWN TU

  mapka_kos.gif

 2022 © TOPAS cestovná kancelária - všetky práva vyhradené | aktualizované: 01.12.2022 o 12:47 | webdesign © bart.sk