TOPAS - cestovná kancelária

Vyžiadajte si konkrétnu ponuku zájazdu.

055/62 589 69
0915 956 774

malorka

ŠPANIELSKO - MALORKA  - FOTO - DOKUMENTÁCIA : 13. 5. - 16. 5. 2012

Čo by ste mali vedieť pred rozhodnutím sa stráviť svoju dovolenku na tomto ostrove?
¤
 MALORKA -
najväčší z Baleárskych ostrovov leží v Stredozemnom mori. Ostrov  výstižne charakterizujú nasledovné slová :
* jeden z najpohostinnejších ostrovov stredomoria
* výrobňa umelých perál známych Majorica
* ostrov slnka, nádherného mora, zábavy, oddychu a pocitu úplnej slobody
¤ Geograficky Leží v západnej časti Stredozemného mora, vo vzdialenosti asi 200 kilometerov od Valencie, Barcelony a Alžíru.  555 km dlhé pobrežie Malorky je bohato členité. Nájdete tú skalnaté zátoky, drobné zálivy s priezračnou vodou, ale aj nádherné pláže s bielym pieskom, ktoré sú známe čistotou a perfektnými službami.
¤ Šport Malorka je vápencový ostrov. Pozdĺž severozápadného pobrežia sa tiahne vysoké pohorie Sierra de Tramuntana. Deväť z jeho vrcholov presahuje nadmorskú výšku 1000 metrov. Najvyšší vrch Puig Mayor meria 1445 metrov a je najvyšším vrchom všetkých Baleárskych ostrovov. Turisti tieto hory milujú. Ponúkajú množstvo výletov, túr a možností objavovať lesy či olivové háje. Turistami je pohorie obľúbené hlavne na jar, keď je celé pokryté kvetmi. Ostrov má ešte pohorie Sierra de Levant, ktoré je podstatne nižšie. Jeho kopce dosahujú výšku 500 metrov. Malorské vrchy sú obľúbené aj cyklistami. Vlastne celý ostrov. Radi sa vydajú pozdĺž pobrežím, ale aj do vnútrozemia, kde objavujú malé dedinky. Na ostrove sa buduje sieť cyklotrás pre cestné aj horské bicykle. Dokonca aj profesionálni cyklisti chodia ma Malorku trénovať. Sever ostrova je skôr nížinatý a juh je to miesto, kam prichádza najviac turistov. Má príjemnú klímu a nádherné pláže. Dovolenkári sa môžu zapísať do školy potápania, windsurfingu a vlastne všetkých vodných športov. Stredomorská klíma na ostrove vytvára aj ideálne podmienky pre golf. Na Malorke je 18 golfových ihrísk a ďalšie budujú. Počas celého roka prichádzajú milovníci elegantného športu na tunajšie ihriská, pretože sú vsadené do nádherného prostredia. Na ostrove je viacero vodných parkov, minigolfových ihrísk a aj delfinárium.
¤ Kde na dovolenku? Juh ostrovaspoločnými menovateľmi stredísk sú dlhé piesočnaté pláže, veľa hotelov, veľa turistov a veľa diskoték.   Východné pobrežie si obľúbili turisti hlavne pre romantickosť jednotlivých stredísk. Pobrežie je veľmi členité romantické a väčšina stredísk leží na vysokých skalnatých útesoch a ponúkajú nádherné scenérie. Charekteristické sú aj malé piesočnaté zátoky ukryté medzi mohutnými skalami, ktoré zaručia intimitu každému. V strediskách nájdete perfektnu infraštruktrou citlivo zľadenou s pôvodnym miestnym koloritom Sever ostrova  mondénne a najviac navštevované strediská na ostrove  Alcudia či Playa de Muro , ktoré u dovolenkárov bodujú hlavne prekrásnym pobrežím - nádhernými piesčitými plážami s takmer bielym pieskom veľakrát pripomínajúce karibské pláže. Práve posledné dve strediska sú považované za perly ostrova.
¤ Malorská kuchyňa: Malorka je preslávená chutnou kuchyňou. Strava tu je výdatná a zdravá. Do všetkého pridávajú olivový olej. Varia hlavne z bravčového mäsa, rýb, darov mora, zeleniny a sušeného ovocia. Typické sú husté polievky sopas a klobásy z bravčového mäsa – sobrasada. Samozrejme, tak ako všade v Španielsku, aj tu sa je neodmysliteľné rizoto s darmi mora paella, ktoré sa servíruje vo veľkých nádobách pre všetkých, ktorí sedia pri stole. Obľúbené sú aj koláče ensaimadas pečené podľa jednoduchej receptúry plnené rôznymi krémami. Turisti radi popíjajú ovocnú sangriu, ako aj typické likéry - pomarančový, anízový, bylinkový či mandľový a práve likéry sú veľmi vďačným darčekom z dovolenky v tejto krajine

Navštívili sme pre Vás tieto hotely, ktorých fotografie si môžete pozrieť tu:

1) ALCUDIA   - (foto strediska TU) od letiska: 62 km
¤ ALCUDIA GARDEN 3*+, AI   TU   NÁŠ TIP  nádherná záhrada, skvelá strava, priamo na promenáde plnej života a len 30 m od karibskej bielej pláži
¤ HOLIDAY GARDEN 3*, AI   TU  HOTEL LEN PRE DOSPELÝCH ! 


nenechajte si újsť:

¤ PALMA de MALLORCE TU  hlavne mesto ostrova a zároveň je aj hlavným mestom všetkých Baleárskych ostrovov. Veľké rušné mesto s obrovským prístavom, historickými pamiatkami, množstvom reštaurácií a samozrejme diskoték. Najvychytenejšie sú Pacha a Titos.
¤ lodný výlet  TU okolo nádherného členitého pobrežia  
¤ Port de Pollensa a Formentor  TU ponúkajú úchvatné panoramatické pohľady do všetkých svetových strán. Formentor kedysi vítal moreplavcov prichádzajúcich na ostrov.    
¤ Sa Calobra TU   úzka cesta s mnohými serpentínami, smerujúca do ústia rokliny Torrente de Pereis, kde je malá čarovná pláž. Šoférovanie po tejto ceste si vyžaduje dosť veľkú zručnosť šoféra, ale ten zážitok určite stojí za to 
¤ Sóller TU"zaspaté mestečko" biele loďky, farebné domy a malé krčmičky očaria každého....mestečko ako z iného storočia, odkiaľ  premáva historický drevený vláčik, ktorý vás prevezie množstvom tunelov   

¤ Inca dedinka  známa ručnou výrobou kvalitných kožených topánok. Ceny sú vysoké, ale každý pár je originál.
¤ kláštor v dedinke Lluc na tomto pútnickom mieste sa raz do roka stretávajú veriaci z celého ostrova. Je tu vystavená čierna Madona, patrónka Malorky.
¤ dračie jaskyne v meste Porto Cristo 

Mallorca-mapa_1.jpg

 2022 © TOPAS cestovná kancelária - všetky práva vyhradené | aktualizované: 19.09.2023 o 17:09 | webdesign © bart.sk