TOPAS - cestovná kancelária

Vyžiadajte si konkrétnu ponuku zájazdu.

055/62 589 69
0915 956 774

Spojené Arabské Emiráty

Niečo stručné z histórie S.A.E.:
» v r. 1939 šejk Shakhbut bin Sultan Al Nahyan (brat šejka Zayeda) poskytol ropné koncesie. V r. 1958 sa 1. krát našla ropa. Avšak Šejk Shakbut bol veľmi opatrný pri investovaní príjmov z ropy. Jeho brat, Šejk Zayed bin Sultan Al Nahayan však dokázal predvídať a zaujal oveľa odvážnejší prístup k investíciám a tak nahradil vo vládnutí svojho brata a v r. 1966 sa stal novým vládcom a zaslúžil sa aj o vznik Spojených Arabských Emirátov, ktorý sa datuje: 2.12.1971. Od tejto doby Emiráty zaznamenávajú neustály rozkvet a rozmach. Tradičné chatrče boli nahradné mrakodrapmi, tradičné premiestňovanie púšťou na ťavách bolo nahradené najnovšími modelmi automobilového sveta, vyprahnutá púšť sa zmenila na zelené záhrady a fontány, ktoré sú pastvou pre oči. A kľud a ticho tiahnuce sa za tradičnou karavánou boli nahradené neskutočne pulzujúcim životom predovšetkým v Dubaji, ale ani Abu Dhabi ruchom nezaostáva.

V každom prípade slogan: 
Krajina, kde nemožné sa stáva skutočnosťou je do bodky naplnený..... TAK VÍTAJTE V TOMTO SVETE: 

 

Emirát: ABU DHABI

» v súčastnosti je najväčším (až 87 % celkovej plochy) a najbohatším Emirátom, v minulosti bol najchudobnejším Emirátom
» v r. 1958 bola práve v tomto emiráte objavená prvá ropa a nachádza sa tu až 9 % celkových ropných zásob a nezanedbateľné sú aj zásoby zemného plynu
» žije tu najviac ľudí zo všetkých Emirátov
» delí sa na východné a západné pobrežie (východné je je okolo zeleného mesta Al Ain a západné okolo hl. mesta Abu Dhabi)
» z Abu Dhabi pochádza šejk Zayed (narodil sa v Al Ain), ktorý zjednotil Emiráty.
» Abu Dhabi v preklade znamená „otec gazely“

Hlavné mesto celých Emirátov Abu Dhabi:     

» mesto mešít a mrakodrapov
» je bankovým a obchodným centrom
» Corniche – je najznámejšia ulica mesta (má 8 km), okrem vykokých markodrapov ju zdobí aj nádherná zeleň. Ulica vedie vedľa mora a preslávila sa aj tým, že sa umelo „vysunula“ do mora, aby sa nej môhla vzniknúť rýchlostná komunikácia. Týmto „počinom“ sa kedysi plážový hotel Hilton (apropo najstarší hotel v A.D.) posunul smerom do vnútrozemia a na pláž sa v súčastnosti hostia dostávajú podchodom popod túto komunikáciu.

 Shejk Zayed Mosque – je symbolom mesta. Shejk vládol od r. 1966 v emiráte AD.  Stojí za spojením jednotlivých emirátov do UAE a za ich rozvojom. Je najdôležitejšou a najviac uznávanou a najviac milovanou osobnosťou SAE.

Návšteva mešity je „povinnou jazdou“ pre každého návštevnika. Vynechať ju, je to isté, ako v Paríži nevidieť „Eifelovku“. Je nádherná, je rozsiahla, je bielo-zlatá a veľmi pripomína indický Tádž Mahál hlavne svojími vodnými nádržami, ktoré sú jej súčasťou. Mešita bola otvorená v r. 2007.

Mešita zaberá plochu 22 tis. m štvorcových a náklady na jej stavbu sa vyšplhali až na sumu 400 milionov EUR. Na zdobenie bolo použité rýdze zlato. Do mešity sa počas motlidby zmestí až 40 000 veriacich.  Luster v hlavnej modlitebni je  najväčším lustrom sveta aký je umiestnený v mešite (priemr 10 a výška 5 m).  Nádherný kobereč, ktorého rozloha je až 5600 m štvorcových. Je ručne tkaný a tkalo ho 1200 Iránčanov a jeho váha predstavuje 47 ton.. 

   Capital Gate Tower" v Abu Dhabi   - táto „šikmá veža“ porazila v šikmosťi aj slávnu šikmú vežu v talianskej Pise. Guinnessova kniha rekordov dokonca Capital Gate Tower vyhlásila za n ajšikmejšiu vež na svete a jej odklon je až 18 štupňov (veža v Pise „len“ 3,97 stupňa)

  Emirates Palace - najluxusnejší hotel v Abu Dhabi a zároveň jeden z najluxusnejších hotelov sveta bol postavený ako ďalšia dominanta A.D. a stojí na konci Cornishe.

Náklady na jeho výstavbu sa vyšplahli do výšky 600 tis. EUR a financovala túto výstavbu vláda. Hotel je v správe siete Kempinski.

Pokiaľ nie ste hotelovým hosťom, je pre bežného smrteľníka veľmi obtiažne sa dostať do hotela. Je možné si vopred urobiť rezerváciu v jednej z kaviarni a v takom prípade sa dostanete do verejných priestorov hotela. Vnútro hotela zdobí: 1002 krištáľových lustrov od Swarowského, mramor dovezený z Číny, Indie, Španielska aj Talianska.

Vonkajší pohľad však určite stojí za to: celkom 114 kupolí zdobí tento hotel a najväčšia z nich: 60 metrova – grand Atriu – mení farby a je vyššia ako kupola na Bazilike sv. Petra v Ríme. Kupole sú pokryté zlatom a striebom. V parku, ktorého rozloha je 85 ha je 200 fontán, heliport.

Každoročne práve v tomto hoteli je najväčší a najdrahší vianočný stromček na svete a ozdoby na ňom dosahujú hodnotu takmer 11 tis. USD.

•  ostrov YAS  je umelým ostrovom a bol postavený v tvare písmena Y na ploche 25 km štvorcových. Na tomto ostrove  sa nachádzajú hotelové rezorty s nádhernými plážami, ale ja veľa zaujímavých a príťažlivých turistických atrakciím čím sa stáva ideálnym pre oddych aj zábavu. Nachádza sa tu:

*  okruh Yas Marina Circuit   bol otvorený v roku 2009 ako najnovší okruh F1 na svete. Dĺžka okruhu je 5,554 km, pričom celková dĺžka závodu je 305,470 km s 55 kolami. Tento atraktíny závod začína za denného svetla a končí po zatmení.

Zaujímavosťou okruhu je, že priamo na okruhu sa nachádza exluzívny hotel Yas ktorý leží na pravej aj ľavej strane dráhý a nad dráhou  je hotelová krytá terasa.

* zábavný park Ferrari World  je obrovským lákadlom pre všetkých, s atrakciami v luxusnom štýle, ktorý vám dodá adrenalín, emócie a radosť.  Môžete zažiť: let nad Talianskom, 4 D jazdu šialenou rýchlosťou krajinou fantázie, sedieť vedľa Alfonza pri jeho jazde,  nazrieť do kuchyne výroby ferrari, na Formule Rosso na vlastnej koži zažiť zrýchlenie behom 5 min. z 0 na 250 kmk/hod., sadnúť si za volant závodných simulátorov, http://www.ferrariworldabudhabi.com/

vodný park Yas Water World 
 Ďalej sa tu nachádzajú: jachtový prístav, jazdecký areál, golfové ihriská, stavia sa veľké nákupné stredisko Yas Mall .....  http://yaswaterworld.com/en

•  Ostrov Saadiyat s jemným bielym pieskom je ďalším umelým ostrovom v A.D. o rozlohe 27 km štvorcových.

Plán je taký, že z tohto ostrova vznikne centrum svetovej kultúry. Plánujú sa tu stavby výtvarného umenia, hudby, divadla, múzeá – historického aj súčasného umenia....

V blízkej dobe sa plánuje so začatím týchto múzeí:
  Národné múzeum šejka
 Zayeda
  Louvre
›  Guggenheim
›  New York University
›  The Collection

 

Emirát: DUBAI 

DUBAI:

» mesto mrakodrapov, luxusu, 
¤mesto pokušenia (obchodné domy známe ako MALL nenechajú nikoho odísť s prázdnymi rukami)
» mesto napodobnenín (napodobňuje sa tu všetko: známe svetové stavby - nájdete tu Chrysler building z N.Y. v dvojitom vydaní, nájdete tu hotel Atlantis z Baham, značkové veci – napr. kabelky LV, hodinky Rolexy.....napodobneniny prírody – napr. lyžiarský svah ....)
» mestom megalománskych projektov (majú všetko najväčšie, najkrajšie, najrozsiahlejšie ....proste NAJ ... na svete)
¤mestom, kde vyrastol 8. div sveta – palmové ostrovy 
» mesto nádherných a kvalitných hotelov, pekných pláži
» mesto tradícií, starých arabských sukov s koreninami, zlatom, látkami....
» proste mesto, kde každý aspoň raz za život by mal tráviť svoju dovolenku

• SYMBOLY MESTA - najluxusnejší hotel sveta BURŽ AL ARAB (alebo veža Arabov či plachetnica), ktorý stojí vedľa iného veľmi známeho hotela JUMEIRAH BEACH

• zaujímavosti:

•  Keď som zhliadla dve budovy najprv som neverila vlastným očiam. Chrysler building z N. Yorku sa presťahoval do Dubaja? A vidím dvojmo? No bola to skutočnosť, ktorá bola postavená v r. 2008 a volajú sa:   Al Kazim Towers. Ide o mrakodrapy s výškou rovnakou ako predloha z N.Y. -  265 m a sú súčasťou komplexu Dubai Media City. Niekoľkokrát sme okolo týchto dvoch mrakodrapov prešli a stále som nechápavo krútila hlavou.

• Taxí s rúžovou strechou = dámsky taxik, čiže šofrujú výlučne ženy a pasažiermi môžu byť tiež len ženy

• Budova telekomunikačného operátora a jej identický znak je "golfová" loptička na vrchu (v každom Emiráte je budova rovnako identifikovateľná)

 Emirát: FUJAIRAH 

»  Emirát sa rozprestiera na Východnom pobreží a od Dubaja ho delia „kamenné hory“ a necelé 2 hodinky jazdy zväčša po diaľniciach.
» Tento Emirát je podľa môjho najbližší mentalite slovenského dovolenkára, nakoľko hotely v tomto emiráte majú spĺňajú všetky znaky najžiadanejších dovolenkových rezortov:
›  príjemný areál
›  dlhé piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do mora
  krásne more (brehy sú omývané Indickým oceánom s bohatým podmorským svetom vhodným na  šnorchlovanie. Vo Fujaire sú 3 prírodné morské rezervácie.)
  all inclusive služby 
» Emirát „žije“ z najväčšej miery z turistického ruchu, keďže ako jediný zo 7 emirátov, ktoré tvoria S.A.E  nemá vlastné zásoby ropy a tiež je emirátom, kde nie je piesčitá púšť.  Príjmy emirátu tiež pochádzajú z bezcolnej priemyselnej zóny, prístuavu, tradičného poľnohospodárstva a tiež rybolovu.
 • zaujímavosti
blízkosť hranice s Omanom predurčuje destináciu na veľmi zaujímavý fakultatívny výlet – do Ománu

 

Navštívili sme pre Vás tieto hotely, ktorých fotografie si môžete pozrieť tu:

1) ABU DHABI 

¤  ¤   YAS ROTANA 5*  TU    
¤  ¤   PARK HYAT 5*  TU    ODPORÚČAME - NÁŠ TIP ! super resort na nádhernej pláži 
¤  ¤   St. REGIS SADYAT ISLAND 5*  TU    ODPORÚČAME - NÁŠ TIP ! super resort na nádhernej pláži 
¤  ¤   HILTON 4*  TU    ODPORÚČAME - NÁŠ TIP ! na známej Corniche leží hotel, ktorý bol postavený ako 1. v A.D.
¤  ¤   EMIRATES PALACE 5*+  TU   palác, ktorý Vás ohúri neobyčajným prepychom a luxusom .... a gýčom


2) DUBAJ 

¤  ¤   SHERATON JUMEIRAH 5*  TU    super služby v obľúbenom hoteli v Dubai Marina
¤  ¤   WALDORF ASTORIA 5*  TU    ODPORÚČAME - NÁŠ TIP ! úplne nový hotel luxusnej značky nachádzajúci sa na Palme, kde Vám navarí aj michelinovský kuchár
¤  ¤   RIXOS THE PALM 5*  TU    ODPORÚČAME - NÁŠ TIP ! na úplnom konci palmového oblúka stojí tento hotel s "dušou", ktorý má špeciálny program aj pre tých najmenších a hrdí sa michelinovskou reštauráciou
¤  ¤   ATLANTIS THE PALM 5*  TU    ODPORÚČAME - NÁŠ TIP ! raj pre deti aj pre dospelých
¤  ¤   FAIRMONT THE PALM 5*  TU    ODPORÚČAME - NÁŠ TIP ! elegantný, luxusný, super služby a ako jediný stojí na kmeni palmy, ma nádhernú  pláž
¤  ¤   PARK REGIS 5*  TU  mestský hotel pri zastávke metra s veľmi kvalitnými službami

3)  FUJAIRAH  

¤  ¤   LE MERIDIEN AL AQAH 5*  TU    ODPORÚČAME - NÁŠ TIP ! výškový hotel na krásnej pláži
¤  ¤   FUJAIRAH ROTANA 5*  TU    ODPORÚČAME - NÁŠ TIP ! veľmi pekný resort na krásnej pláži
¤  ¤   IBEROTEL MIRAMAR AL AQAH BEACH RESORT 5*  TU    ODPORÚČAME - NÁŠ TIP ! veľmi pekný resort na krásnej pláži
¤  ¤   RADISSON BLU FUJAIRAH 5*  TU    ODPORÚČAME - NÁŠ TIP ! veľmi pekný resort na krásnej pláži

 4) RAS AL KHAIMA 

¤  ¤   AL HAMRA RESIDENCE (PALACE) 5*  TU    v oblasti Al Hamra, kde sa nachádza aj golfové ihrisko
¤  ¤   AL HAMRA VILLAGE 5*  TU  menší komplex s osvečenými službami v Al Hamre
¤  ¤   RIXOS BAB AL BAHR 5*  TU    ODPORÚČAME - NÁŠ TIP ! úplne nový resort s all incl.
¤  ¤   DOUBLE TREE BY HILTON 5*  TU  mestský hotel  s odvozom na pláž
¤  ¤   HILTON CITY 4*  TU    mestský hotel s odvozom na pláž
¤  ¤   HILTON RESORT 4*+  TU    veľmi obľúbený medzi slovenskými dovolenkármi
¤  ¤   COVE ROTANA 5*  TU    hotel v štýle "dedinky" zaručujúci intimitu dovolenkárov
¤  ¤   WALDORT ASTORIA 5*  TU    ODPORÚČAME - NÁŠ TIP !!! luxusná značka je zárukou luxusu, tento hotel "nás dostal" a je zaradený medzi TOP 10 svetových hotelov roku 2014 http://www.destinology.co.uk/blog/post/2013/10/22/Top-Ten-New-Hotels-for-2014.aspx#.U1URYVV_vZc
¤  ¤   HILTON AL HAMRA 5*  TU  veľmi obľúbený medzi slovenskými dovolenkármi


nenechajte si újsť:

¤¤    ABU DHABI   TU   hlavné mesto  SAE Ferrari World TU  ¤ Mešita šejka Zayeda TU 
¤  ¤  DUBAI   TU     Dubai Mall TU  ¤ Mall od Emirates  TU
¤  ¤  RAS AL KHAIMAH   TU

  mapka_3.jpg

 2022 © TOPAS cestovná kancelária - všetky práva vyhradené | aktualizované: 01.12.2022 o 12:47 | webdesign © bart.sk