TOPAS - cestovná kancelária

Vyžiadajte si konkrétnu ponuku zájazdu.

055/62 589 69
0915 956 774

opis krajiny a fakultatívne výlety

TURECKO

Poloha a obyvateľstvo
>>

Turecko, ležiace na ohromnom polostrove s rozlohou 788.6952 km2, má dve časti: európsku a ázijskú, ktoré sú oddelené Dardanelami, Marmarským morom a Bosporskou úžinou. Východná Thrákia – európska časť Turecka – zaberá iba 3% celkovej územnej plochy. Zvyšných 97% pripadá na Anatóliu, ohromnú plošinu, tiahnúcu sa na východ, k pohoriu Kaukaz. K Turecku patrí aj 159 ostrovov. Turecko je z geografického hľadiska veľmi rozmanitá krajina, nájdete tu 7000 km pobrežia, zasnežené vrcholky hôr, rozľahlé stepy a široké rieky. Hraničí so štátmi vývalého ZSSR na severovýchode – s Azerbajdžanom a Gruzínskom, Irakom, Iránom a Sýriou na juhovýchode, Gréckom a Bulharskom na západe. Brehy Turecka sú obmývané štyrmi moriami - Egejským, Marmarským, Čiernym a Stredozemným. Približne 70 miliónov obyvateľov obýva 71 provincií, pričom približne 55% obyvateľov žije z poľnohospodárstva. Prírastok obyvateľstva sa pohybuje okolo 2,3%. 98% obyvateľstva sú moslimovia, hlavne sunniti. Menšinu tvorí malá skupina alewitov, neurčitý počet šíitov, žijúcich na severovýchode, židia na juhovýchode a kresťania. Turecko je členom OSN, Rady Európy, NATO, Svetovej banky, Medzinárodného združenia Červeného kríža, Medzinárodné združenie atómovej energie a jedným z uchádzačov o členstvo v EÚ.

Klimatické podmienky
>>

Meteorológovia rozlišujú v Turecku sedem klimatických pásiem, pre bežného návštevníka však majú najväčší význam pobrežné pásma s miernymi zimami a horúcimi, vlhkými letami a vnútrozemské oblasti s mrazivými zimami a horúcimi letami. Čím ďalej cestujete na východ, tým sú klimatické rozdiely zreteľnejšie – značná časť východného Turecka sa od decembra do apríla musí vyrovnávať s prívalmi snehu a mrazmi, kedy teploty klesajú až k -12 C. V júli a auguste teploty prudko stúpajú a môžu presiahnuť aj 45 C.

Mena
>>

1 nová turecká líra (TRY) = 100 kurušov (K). Kurz v decembri 2005: 1 TRY = 24 SKK.
Nové turecké líry platia od 1.1.2005, v obehu sú mince 5, 10, 20 a 50 K a 1 TRY, bankovky 1 TRY, 5 TRY, 10 TRY, 20 TRY, 50 TRY a 100 TRY.


Časový posun
>>

V Turecku je o 1 hodinu viac ako na Slovensku.

Osobná bezpečnosť a zdravie
>>

Pre vstup do Turecka nie je povinné žiadne očkovanie. V záujme Vášho zdravia pite iba kupovanú vodu (voda má odlišné mikrobiologické zloženie od našej; zdravotne je síce neškodná, náš organizmus na ňu však nie je zvyknutý), poriadne oplachujte kúpené ovocie a zeleninu, nekombinujte príliš jedlá, ktoré nepoznáte. Dôležitý je dostatočný prísun tekutín, vo zvýšenej miere u malých detí a starších osôb. Pri kúpaní sa v hotelových bazénoch buďte v prípade malých detí ostražití, aby sa príliš „nenapili“ vody z bazénu a nevznikli tak zbytočné črevné problémy. Klimatizáciu používajte s mierou. V lekárňach (Eczane) bez problémov dostanete lieky, bežne predávané u nás, pričom ich cena je porovnateľná. Prázdninové letoviská, oblasti navštevovaných pamätihodností a priľahlé oblasti sú bezpečné, ako všade inde na svete, aj tu si dávajte pozor na „vreckárov“, na svoje pasy, cennosti si ukladajte do hotelových trezorov. V prípade, že sa rozhodnete požičať si auto, jazdite mimoriadne opatrne – v preplnených turistických letoviskách je chaotická doprava pre našincov ťažko zvládnuteľná. Majte na zreteli dodržiavanie zákona, podľa ktorého sa prísne trestá napadanie, ohováranie a zosmiešňovanie Ataturka, tureckej zástavy, Tureckej republiky a pod.

Nákupy
>>
Do Turecka sa oplatí cestovať s prázdnymi kuframi, aby ste mali kam zabaliť množstvo najrôznejšieho tovaru a suvenírov, ktorým neodoláte. Všade je možné kúpiť výrobky z kože – bundy, kabáty, tašky, opasky, peňaženky. Oplatí sa kupovať medené a mosadzné výrobky. Obľúbené sú oválne, ručne vyrobené stoly na drevených nohách, ručne vyrábané ponožky a deky z moheru, onyxové (alabastrové) vázy, popolníky, misky, rôzna keramika, drevené intarzie, šperky a ďalšie atraktívne suveníry v rôznych cenových reláciách, dostupných pre každú peňaženku. V Turecku sa šijú odevy pre mnohé medzinárodne uznávané, veľké módne domy, lacno a výhodne preto nakúpite či už originály, alebo nerozoznateľné falzifikáty módnych odevov vysokej kvality. Poteší však aj fľaša „raki“, fľaša výborného tureckého medu a čerstvé koreniny všetkých druhov a farieb, kúpené na trhoch. Netreba zabúdať na dôležitý moment nákupov: zjednávať, zjednávať a zjednávať.

Oblečenie a zvyklosti
>>
Turecko je síce moslimskou, ale nesmierne modernou a pokrokovou krajinou, ktorá si svoje pôvodné zvyky uchováva a ctí skôr na vidieku ako v letoviskách. Turecké turistické strediská neodlišuje od tých európskych prakticky vôbec nič, čo by našinca mohlo obmedzovať. Na prvý pohľad vyzerá, že Turci žijú presne tak isto ako Európania, jemné rozdiely sú badateľné až pri dôkladnejšom oboznámení sa s miestnym životom. V praxi sa však dá povedať, že Turkov, s ktorými sa stretnete v turistických strediskách, komercionalizácia už zasiahla do takej miery, že okrem trochu intenzívnejšieho správania a tradične zakorenenej pohostinnosti nezbadáte žiadny rozdiel v ich správaní. Od ostatných moslimských krajín sa Turecko líši aj tým, že svoje mešity neuzatvára pred návštevníkmi – samozrejme, je však potrebné dodržiavať určité zásady: ženy si musia zahaliť hlavu šatkou, krátke nohavice, sukne a krátky rukávy nie sú dovolené. Pred vstupom do mešity je nutné sa vyzuť. Mešity sú väčšinou zatvorené iba v čase modlitieb.
 
Turecko pre turistov
>>
Do Turecka prichádza ročne 8-10 miliónov návštevníkov, pričom tento počet z roka na rok rapídne narastá. Príjem z cestovného ruchu predstavuje okolo 9 biliónov USD ročne. Popri fascinujúcom Istanbule je v Turecku obrovské množstvo nádherných miest, ktoré sa bezpochyby oplatí navštíviť. Tradične obľúbené sú egejské a stredomorské letoviská s mimoriadne rozvinutou turistickou infraštruktúrou, svetoznáme travertínové terasy Pamukkale, tufová krajina s unikátnymi útvarmi a bohatou, tajomnou históriou – Kappadókia, Celsiova knižnica v Efeze, krásna lagúna Oludeniz s priezračnou vodou, Trója, Pergamon, Aspendos, hora Nemrud, lýkijská časť so skalnými hrobkami a mnohé ďalšie. Turecko pôsobí ako magnet – kto raz prepadne jeho čaru, bude sa sem vracať pravidelne.

Turecká riviéra
>>

Turecké pobrežie Stredozemného mora je synonymom tyrkysových vôd, slnka a blankytnej oblohy a zároveň vyniká bohatstvom starovekých pamiatok. Oblasť, ktorú pôvodne obsadili Gréci a neskôr ovládali Rimania, je posiata zachovalými antickými pamiatkami. Nezmazateľné stopy tu však zanechali aj Chettiti, Seldžukovia, Osmani, Arménci a dokonca aj križiaci. Oblasti, ktorú oddeľuje od suchej Anatolskej plošiny horské pásmo Taurus, dominujú strmé útesy a mysy, striedajúce sa s úrodnými zaplavovanými územiami. Na niektorých miestach lemujú pobrežie nádherné piesočnaté pláže. Po celej oblasti narazíte na mestá, prístavy, cesty a rieky, ktorým prepožičali stopy civilizácie, ktoré sa v minulosti podieľali na utváraní Turecka. K najviac zastavaným úsekom pobrežia patrí oblasť od Antalye, cez Side po Alanyu. Početné, väčšie – menšie strediská, ako napríklad Kemer, Belek, Colakli, Manavgat, Kumkőy, Avsallar, Konakli a ďalšie, disponujú vynikajúcou turistickou infraštruktúrou na európskej úrovni

Tipy pre voľný čas
>>
• Za nákupmi sa môžete vydať všetkými svetovými stranami v každom letovisku. Najlepšie nákupnú možnosti ponúka Alanya a Side. V oboch strediskách sú centrá posiate obchodmi a bazármi s najrôznejším tovarom. Najväčšia turecká sieť supermarketov – Migros – má svoju filiálku na začiatku Alanye. Dobre však nakúpite aj v menšom supermarkete Afra, ktorý sa nachádza v centre Alanye a v Konakli, a v Almare, patriacom do novej siete. V Alanyi sa konajú trhy každý piatok, v Side v pondelok, v Manavgate (pri Side) v pondelok a vo štvrtok. Návštevu trhov v žiadnom prípade nevynechajte – očarí Vás víriaci kotol ľudí s pestrofarebným, vždy čerstvým a lacným ovocím, zeleninou, medmi, olivami, koreninami. Kvalitné zlatníctvo Tiffany a kožený tovar Gian Mori (dohovoríte sa tu aj slovensky) nájdete v centre Alanye. Lacné moderné oblečenie nakúpite v Collezione, o niečo drahšie v Kotone a kvalitné v Romane (všetky sú v centre Alanye).
• Na reštaurácie a rýchle občerstvenie natrafíte na každom kroku, aj keby ste nechceli. Príjemné, romantické reštaurácie nájdete v centre Side pri pláži, odporúčame Gul, Minos a Aphrodite. V Alanyi navštívte Star Emel 600 m východne od centra v bočnej uličke, Bedesten s panoramatickým výhľadom na Alanyu pod hradbami na polostrove, Pizza Pizza kúsok od hlavnej pošty v centre. Pri aquaparku v Alanyi, strane Kleopatrinej pláže je výborná reštaurácie s tureckými špecialitami Otantik Kumpir, vedľa nej nájdete obľúbenú cukráreň. Ďalšia vyhľadávaná moderná cukráreň s pestrým sortimentom sladkostí – Ozfut – na Vás čaká tesne nad prístavom. Lacno a rýchlo sa môžete najesť v novej sieti rýchleho občerstvenia My kebab. Ak túžite po romantike, nevyhnite sa reštaurácii nad Alanyou, v pohorí Taurus – Snowdrop –so živou hudbou.
• Bary a diskotéky v Alanyi sú koncentrované v prístave – Bellman, Crazy Horse, Robinson, James Dean a ďalšie sú napraskané každú noc a sú preslávené aj za hranicami Alanye.mapka_destinacii_2.gif Bary, koktejlové bary a kluby však nájdete v celom meste. Mimoriadne obľúbená je veľkokapacitná diskotéka Auditorium pod holým nebom, asi 6 km východne od centra Alanye, kam Vás odvezie z prístavu špeciálne nákladné auto. V Side nájdete príjemné podniky na brehu mora, neďaleko chrámu – Happy Days, Stones a Barracuda ponúkajú zábavu do skorých ranných hodín.
• Pobyt si môžete spestriť návštevou aquaparku, či už nového v centre Alanye alebo tradične známeho v Okurcalari (30 km od Alanye), delfinária v Antalyi, romantických piknikových miest a jaskyne na riečke Dim, podvečerným výletom k hradu (Kale), odkiaľ sa Vám naskytne dych vyrážajúci výhľad na celé mesto, návštevou malej jaskyne s údajne liečivými účinkami Damlatas na začiatku Kleopatrinej pláže pod polostrovom.

Zastupiteľské úrady
>>

Veľvyslanectvo Turecka v SR
Holubyho 11
811 03 Bratislava
Tel: 00421 2 5441 5504 – 6

Veľvyslanectvo SR v Turecku
Atatürk Bulvari 245
06692 Ankara
Republic of Turkey
Tel.: 0090-312 / 467 5075, 467 5076, 427 0456
Fax: 0090-312 / 468 2689

DESTINÁCIE a ich stručné charakteristiky pre uľqahčenie výberu Vašej dovolenkovej destinácie
ALANYA
- 120 km východne od letiska -  piesčité pláže • prímorske promenády • množstvo obchodíkov, barov, kaviarní, diskoték • hotely rôznych kategórií (2* - 5*) majú prevažne spoločné znaky: menšie areály • plážový servis platený (len výnimočne  - vo vzdialenejších hoteloch od centra môže byť zadarmo) • dovolenka v tomto stredisku je  vhodná predovšetkým pre  mladých ľudí a pre tých, ktorý obľubujú každovečerné prechádzky
ALARA RIVER TOURIST CENTER - resp. OKURCALAR - 90 km východne od letiska (pred Alanyou) - piesčito-štrkové pláže, niekde okrúhliaky (viď popisy pri konkrétnych hoteloch) •  vhodné na kľudnejšiu dovolenku •  hotely vyššej kategórie 4* - 5* s krásnymi a priestrannými záhradami priamo na brehu mora, plážový servis (slnečníky, ležadlá, osúšky, AI na pláži) v rámci AI gratis
ANTALYA - LARA
- 15 km východne od letiska - piesčité pláže (pri niektorých htl. aj okrúhliaky - viď konkrétne popisy hotelov) • luxusné novovybudované stredisko s prevažne veľkými, luxusnými a modernými hotelmi 5*, umiestnenými priamo pri mori, ktoré disponujú rozľahlými areálmi a záhradami a kompletný plážovým servisom gratis • množstvo reštaurácií, obchodov s luxusným tovarom a  športových ihrísk vhodných na rôzne športovo
AVSALAR - 100 km východne  od letiska pred Alanyou) -  široké piesčité pláže (pri niektorých htl. aj kamene pri vstupe do mora - viď konkrétne popisy hotelov)  • hotely rôznych kategórií  • plážový servis zväčša gratis  • v stredisku sú nákupné zóny s typickými tureckými obchodíkmi,  reštaurácie a bary • do 20 km vzdialenej Alanye pravidelne spojenie zabezpečujú dolmuše

BELEK - 35 km východne od letiska  - piesčité pláže (pri niektorých htl. aj okrúhliaky - viď konkrétne popisy hotelov)  • luxusné novovybudované stredisko s prevažne veľkými, luxusnými a modernými hotelmi 5*, umiestnenými priamo pri mori obkolesené priestrannými plnevybavenými areálmi a trópickými záhradami a kompletný plážovým servisom gratis, viaceré  hotelovy majú vlastné golfové ihriská, resp. zvýhodnené vstupy na blízke golfové greeny  (celkovo je v Beleku 14 greenov)  • vhodné pre milovníkov luxusu, pohodlia a golfu
INCEKUM  - 95 km východne od letiska (pred Alanyou) - široké piesčité pláže s jemným pieskom  so skalnatými útesmi vytvárajú romantickú atmosféru • hotely  3* - 5*  • obchodné zóny • vhodné pre kľudnú dovolenku • plážový servis zväčsa gratis
KEMER - 50 km západne od letiska -  dlhé oblázkové pláže a priezračne čisté a teplé more  • menšie letovisko ponúkajúce dovolenkárom dokonalú intimitu s nádhernou prírodnou scenériou  • vhodné pre kľudnú dovolenku • v mestečkú nájdete obchodíky so všakovakým tovarom, bary, reštaurácie a zaujímavý prístav • plážový servis zväčsa gratis
KONAKLI - 108 km východne od letiska (pred Alanyou) - piesčité pláže (pri niektorých htl. je obtiažnejší vstup do mora /skaly, kamene / viď konkrétne popisy hotelov)  • hotely rôznej kategórie  • plážový servis zväčsa gratis • za obchodmi: do 12 km vzdialenej Alanye pravidelne spojenie zabezpečujú dolmuše
MANAVGAT - 70 km východne od letiska
SIDE a okolie (Çolakli, Kumköy)  - 60 km východne  od letiska - široké a dlhé piesčité pláže  • hotely vyššej kategórie 4 - 5* ležiace zväčša priamo pri mori v krásnych záhradach s podmienkami stvorenými pre relaxačnú dovolenku všetkých vekových kategórií •  plážový servis gratis •  priamo v Side nájdete históriu aj obchody aj prímorsku promenádu •  z Çolakli  (10 km)  a z Kumköy (7 km) do Side sa dostanete poholdne miestnymi dolmušmi • v Çolakli nájdete nákupné zóny a v Kumköy velikánsky miestny bazár, kde je nakupovanie výhodnejšie ako v turistický známom Side.

FAKULTATÍVNE VÝLETY
FIRE OD ANATOLYA -  úchvatné  tanečné predstavenie plné energie a skvelých výkonov  TU  
JEEP SAFARI - off road pohorím TAURIS    TU  
MYRA / KEKOVA 
NOVINKA MEDZI VÝLETMI   TU ODPORÚČAME
SEALANYA 
morský svet, delfinárium a plávanie s delfínmi   TU  
TISÍC A JEDNA NOC
PAMUKKALE
TURECKÁ DEDINA
LODNÝ VÝLET
RAFTING
PERGE – ASPENDOS – KURSUNLU2006 © TOPAS cestovná kancelária - všetky práva vyhradené | aktualizované: 15.06.2018 o 14:59 | webdesign © bart.sk |